Jak zmieni się Poczta Główna w Krakowie?

26 września 2024 roku w zabytkowym budynku Poczty Głównej w Krakowie, odbyło się wyjątkowe spotkanie zorganizowane przez firmę Virtus, które zgromadziło licznych architektów, konserwatorów zabytków oraz przedstawicieli inwestorów. Tematem przewodnim była przyszłość jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Krakowie – Poczty Głównej – oraz jego adaptacja do współczesnych potrzeb.

Poczta Główna w Krakowie, wybudowana w latach 1887–1899, to jeden z najważniejszych budynków na mapie historycznej Krakowa. Ten budynek nie był budynkiem mieszkalnym, pałacem czy przeciętnym urzędem — był wzorcowym budynkiem pocztowym i jako taki został zaprojektowany przez Ferdynanda Setza z Wiednia. Od samego powstania obiekt ten odpowiadał potrzebom poczty, a wszystkie późniejsze przemiany są efektem zmian technologii. 

Budowla ta, zaprojektowana w stylu neorenesansowym, od lat przyciąga uwagę swoją monumentalną fasadą, charakterystyczną kopułą oraz detalami architektonicznymi. Jako obiekt wpisany do rejestru zabytków, Poczta Główna jest świadectwem epoki, którą należy chronić, ale także przystosować do nowych wymagań.

Zmiana budynku poczty w luksusowy hotel – rewitalizacja w zgodzie ze sztuką

Podczas spotkania przedstawiono plany modernizacji budynku, które mają na celu zmianę jego funkcji, bez naruszania jego zabytkowego charakteru. Kluczowym aspektem prezentacji była współpraca środowiska konserwatorskiego miasta Krakowa z architektami pracowni Baumschlager Eberle Architekci Kraków Spółka z o. o. | KRK, która oprócz zewnętrznego wyglądu budynku ma zabezpieczyć także planowane zmiany wewnątrz obiektu. W trakcie prezentacji przedstawiono m.in. rozwiązania techniczne dotyczące modernizacji, które muszą być ściśle dopasowane do specyfiki budynku.

Jednym z tematów prezentacji była technologia dachów, elewacji oraz detali architektonicznych opartych na tytan-cynku. Przedstawiciele RHEINZINK zaprezentowali możliwości wykorzystania blachy cynkowej (obecnie znanej jako tytan-cynk) w kontekście zabytków, a sam wykład wzbudził duże zainteresowanie ze strony uczestników spotkania, zwłaszcza w aspekcie trwałości materiału oraz jego zgodności z wymogami konserwatorskimi. 

Podczas dyskusji kuluarowych uczestnicy mogli poznać zalety materiału oraz dowiedzieć się, dlaczego tytan-cynk jest doskonałym rozwiązaniem dla budynków zabytkowych oraz jak za pomocą tego materiału można skutecznie połączyć estetykę, funkcjonalność i długowieczność budynku.

Materiały do pobrania 

Ponieważ ze spotkania nie mogli skorzystać wszyscy zainteresowani, przygotowaliśmy zbiór informacji, przydatnych w Państwa pracy.

Więcej

 

Zdjęcia: 

Materiały prasowe Zeitgeist Asset Management

Virtus Studio - Eventy Architektoniczne