Drugie życie elewacji muzeum Kiasma

Budynki pokryte RHEINZINK można znaleźć na całym świecie. Świetnym przykładem ponownego użycia tytan-cynku jest zdemontowana z elewacji Muzeum Kiasma w Helsinkach blacha RHEINZINK, która zyskała nowe życie w dwóch projektach. Około 600 m2 bardzo dobrze zachowanego tytan-cynku dało drugie życie Obserwatorium Kosmicznemu w Onsala w Szwecji oraz dwóm budynkom przetwarzania odpadów i recyklingu HSY Koivukylä  i HSY Kiviko  w Finlandii.

Zaprojektowane przez Stevena Holla i zrealizowane pod koniec lat 90. XX wieku jako Narodowa Galeria Finlandii i Muzeum Sztuki Współczesnej, Kiasma jest prestiżowym projektem. Z powodu wadliwej podkonstrukcji, konieczna była wymiana części elewacji. Biorąc pod uwagę doskonałą równowagę ekologiczną, wysoką jakość i trwałość tytan-cynku, na nową elewację muzeum ponownie wybrano RHEINZINK.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że arkusze tytan-cynku z renowacji mogły być ponownie użyte. Arkusze cynkowe są normalnie przetapiane, ale w tym przypadku ponowne użycie tego materiału pozwoliło zaoszczędzić dużo energii”, mówi Selja Flink, kierownik projektu w Muzeum Kiasma w Helsinkach. 

 

Zobacz więcej