Historyczne uzdrowisko Druskienniki jest znane ze swoich wód mineralnych oraz rozległych sosnowych lasów. Na kompozycję przestrzenną i proporcje hotelu Amberton Green SPA wpłynęła skala typowa dla zabytkowych willi drewnianych, a ważnym elementem podziału objętości stało się światło.
Słońce niejako przecina hotel na pół, przenikając przez główne wejście do wnętrza. W strukturze okładziny zewnętrznej jest zakodowany pionowy rytm, gdzieniegdzie przerywany siatką balkonów w kształcie litery V.
Elewacja zewnętrzna jest wykonana z tytan-cynku RHEINZINK-prePATINA schiefergrau w technologii rąbka kątowego, a ściany wewnętrzne hotelu stanowią kontynuację przestrzeni zewnętrznych, w których zastosowano drewno i metal, jako te same materiały wykończeniowe.
Tymczasem pokoje zaprojektowano jako przytulną przestrzeń, w której miękki dywan przypomina mech i łączy się z teksturowanymi w 3D ścianami. Oświetlenie, podobnie jak i w sosnowym lesie, rozchodzi się pośrednio zewsząd — przejście od światła do zmierzchu widać zarówno w częściach wspólnych, jak i w poszczególnych pokojach hotelowych.
Inwestor: Savininkai UAB “Druskininkų konferencijų centras”
Architekt: ARCHES Architektūros Estetikos Studija, Wilno, Litwa
Generalny wykonawca: UAB "VA STATYBA", Alytus, Litwa
Wykonawca prac blacharskich z RHEINZINK: UAB " LUKARNA", Wilno, Litwa
Link do głosowania: https://boty.archdaily.com/us/2022/candidates/145471/somnus-hotel-and-spa-slash-arches