Wzmocniony system mocowania blach na rąbek
Zalety systemu CLIPFIX®
- Certyfikowany system mocowania do desek lub płyt drewnopochodnych
- Dopracowane wytyczne oparte o tabele obciążeń
- Większa wytrzymałość i szybszy montaż dzięki mniejszej ilości łapek
- Kompleksowe rozwiązanie do dachów na rąbek stojący
- Dostosowany do mat strukturalnych AIR-Z® oraz VAPOZINC®
Pewne rozwiązanie na zerwanie dachów
Sprawdzony system
RHEINZINK od wielu lat rozwija temat optymalnego mocowania pasów blachy na rąbek stojący. Optymalne rozwiązanie to takie, które pozwala na szybkie, pewne i zarazem bezpieczne mocowanie. W wyniku tych poszukiwań mamy dopracowany w najdrobniejszych szczegółach system CLIPFIX®: idealnie do siebie dopasowane łapki mocujące o zwiększonej wytrzymałości, wkręty odporne na korozję oraz nowe narzędzie przyspieszające montaż.
Łapki o nośności 600N
Podstawowym elementem systemu są innowacyjne stałe i przesuwne łapki, które są wykonane z blachy nierdzewnej o zwiększonej wytrzymałości. Już na etapie projektowania łapki zostały poddane symulacji naturalnych obciążeń (m.in. nieprzerywanym porywom wiatru w okresie 50 lat oraz ruchom termicznym blachy w okresie 20 lat), a następnie zbadane na rozerwanie.
Wyniki okazały się zaskakujące — uzyskana zwiększona wytrzymałość 600N pozwala na zwiększenie odległości mocowania łapek — tym samym na znaczną redukcję nakładów montażowych, oszczędność czasu i ilość łapek.
Dane techniczne
Aby rozróżnić łapki dla danego zastosowania, zostały one oznaczone wytłoczonym stemplem:
- ST - standardowe zastosowanie, bezpośrednie układanie na deskach
- H - łapki mocowane na strukturalnej warstwie AIR-Z® i VAPOZINC®, na podłożu z płyty OSB
- Materiał - stal nierdzewna 1.4301 - V2A
- Nośność łapki 600 N
- Przetłoczony brzeg dla lepszej stabilizacji
- Idealnie dopasowane i brak deformowania się na matach strukturalnych
- Łapki ruchome dostosowane do większej długości pasów blachy
- Mocowanie w odpowiednich miejscach przy idealnym trafieniu w otwór montażowy
Rodzaje podłoża
Mocowanie łapek z użyciem wkrętów systemu CLIPFIX® może odbywać się zarówno do podłoża z desek, jak i odpowiednich płyt wiórowych (np. OSB z uprzednio położoną na nich matą VAPOZINC®). Poniżej przedstawiamy zalecane przez RHEINZINK rodzaje podłoża oraz odpowiadające nim normy i przepisy.
Podkład z desek
Zalecane deski o szerokości ≤ 160 mm i grubości ≥ 24 mm
Podkład z płyt drewnopochodnych
Zalecana grubość ≥ 22 mm, maksymalna długość krawędzi 2,5 m, wyłącznie klejone klejami PMDI. Są to:
- Płyty OSB/3 lub OSB/4 zgodnie z normą PN-EN 300 lub ogólnymi wymaganiami technicznymi
- Płyty P5 lub P7 zgodnie z normą PN-EN 312 lub ogólnymi wymaganiami technicznymi
- Sklejka zgodnie z normą PN-EN 636 lub ogólnymi wymaganiami technicznymi
- Płyty z drewna litego zgodnie z normą PN-EN 12775 lub ogólnymi wymaganiami technicznymi
- Drewno klejone warstwowo z fornirów zgodnie z normą PN-EN 14279+A1 lub ogólnymi wymaganiami technicznymi
- Podłoże z płyt cementowo-wiórowych zgodnie z PN-EN 633 jako materiał w wykonaniu B-s1-do lub A2-s1-d0
Zgodnie z normą Eurocode 1 (PN-EN 1991-1-4) obciążenia wywołane ssaniem wiatru określają właściwości podkonstrukcji, np.: grubość krokwi i deski, odstęp między podkładem drewnianym a krokwiami oraz rodzaje środków mocujących.
Strefy mocowania
Strefa łapek stałych i ruchomych
Przy pokryciach dachowych w trakcie projektowania należy uwzględnić zmiany długości (rozszerzanie i kurczenie się) materiału zależne od temperatury otoczenia. W szczególności przy takich detalach, jak:
- przebicia,
- krawędzie dachu,
- kosze,
- kalenice i wiatrownice
należy zastosować właściwe rozwiązania konstrukcyjne; tzn. pasy lub profile muszą być zamontowane w sposób umożliwiający pracę blachy.
Mocowanie komunikacji dachowej i płotków przeciwśniegowych
Zaplanowanie systemów komunikacji dachowej lub płotków przeciwśniegowych powinno być określona w dokumentacji jak najwcześnej, gdyż w strefie mocowania tych elementów ilość mocowań (łapek stałych) powinna być zwiększona.
Tabela obciążeń dla łapek CLIPFIX®
- ilość łapek zależy od wysokości budynku i szerokości /grubości pasów blachy zgodnie z obciążeniami wg PN EN 1991-1-4
- należy zawsze uwzględnić wartości obciążenia wiatrem wynikające ze strefy umiejscowienia budynku
RHEINZINK wspiera projektantów i konstruktorów niezbędnymi wytycznymi w zakresie zastosowania systemów pokryć dachowych i przygotowania dokumentacji projektowej. Przygotowane obok wytyczne są jednym z takich przykładów.
Także dla wykonawców oferujemy wsparcie na budowie, pomagając wybrać optymalny sposób montażu na podstawie dostępnej dokumentacji projektowej.
Wkręty odporne na korozję
Łapki są mocowane do podłoża z desek lub odpowiednich płyt wiórowych (np. OSB) za pomocą odpornych na korozję i dostępnych w wersji pojedynczej lub w taśmie wytrzymałych wkrętów CLIPFIX®. Są one bardziej odporne na obciążenia niż używane dotychczas gwoździe, co pozwala na bezpieczniejsze i pewne mocowanie łapek. W ofercie posiadamy wkręty dwóch typów:
- stalowe (powlekane białą powłoką e-coating)
- ze stali nierdzewnej
Dostępne opakowania
Oprócz parametrów antykorozyjnych wkręty od RHEINZINK charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością przy wkręcaniu. Ze względu na oszczędność czasu zachęcamy do stosowania dedykowanej nasadki z wkrętarką i używać wkrętów CLIPFIX® dostępnych w taśmie.
Dedykowana nasadka z magazynkiem i wkrętarką
Dodatkowym elementem nowego systemu jest wkrętarka z magazynkiem CLIPFIX® zaprojektowana przy współpracy z renomowanym producentem elektronarzędzi firmą FEIN. Dzięki innowacji „Made in Germany” szybkość idzie teraz w parze z precyzją. Wkrętarka pozwala na szybkie i dokładne mocowanie każdej łapki za pomocą dwóch wkrętów, co zapobiega przekręcaniu się i ewentualnej deformacji łapek oraz gubieniu wkrętów.
Film montażowy
Niniejszy film przedstawia przydatne wskazówki, a także czas mocowania łapek do podłoża w porównaniu z innymi konwencjonalnymi metodami montażu. Zobacz więcej pomocnych filmów montażowych RHEINZINK na naszej stronie lub zasubskrybuj nasz kanał RHEINZINK na YouTube - otrzymasz powiadomienie o nowym materiale jako pierwszy.
Wsparcie RHEINZINK. Od koncepcji po realizacje
RHEINZINK wspiera projektantów i konstruktorów niezbędnymi wytycznymi w zakresie zastosowania systemów pokryć dachowych i przygotowania dokumentacji projektowej. Dla wykonawców oferujemy także szkolenia i pomoc na budowie, pomagając wybrać optymalny sposób montażu w oparciu o dostępną dokumentację projektową.