TY PYTASZ. MY ODPOWIADAMY

FAQ - Zobacz najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami

Co to jest RHEINZINK? Czy jest przyjazny dla środowiska? Dlaczego cynk to zdrowie? Co powinienem wiedzieć podczas projektowania lub eksploatacji? Tutaj poznasz odpowiedzi na najróżniejsze pytania dotyczące materiału RHEINZINK, a także cynku w ogóle. 

Czy RHEINZINK jest materiałem przyjaznym dla środowiska?

Tak. RHEINZINK jest stopem metalu, którego podstawowym składnikiem jest cynk. Materiał ma naturalną powierzchnię, która pokrywa się patyną. To właśnie niej zawdzięczamy brak malowania i bezobsługowe użytkowanie dachu, elewacji, obróbek czy rynien przez wiele pokoleń.

Po długim okresie użytkowania RHEINZINK jest w 100% przetwarzalny bez utraty swoich właściwości, a podczas produkcji potrzebuje najmniej energii, w porównaniu do innych metali, stanowiąc "wagę lekką" w kategorii materiałów budowlanych.

Zobacz więcej

Jak ocenia się bilans energetyczny tytan-cynku RHEINZINK?

RHEINZINK ma pozytywny bilans energetyczny, gdyż materiał jest produkowany z użyciem stosunkowo niewielkiej ilości energii w porównaniu do innych metali.

Tytan-cynk RHEINZINK jest produkowany w dużej części z surowców wtórnych pochodzących ze złomu z produkcji RHEINZINK oraz części starego cynku używanego w rafinowanym cynku. Odsetek ten wynosi 30%, co zmniejsza bilans energetyczny o ponad 90%.

Jak określić RAL dla powierzchni RHEINZINK?

RHEINZINK dysponuje największą ofertą powierzchni tytan-cynku, w której patynowana powierzchnia RHEINZINK-prePATINA zajmuje wyjątkowe miejsce. Ciągły proces patynowania w warunkach naturalnych uniemożliwia dokładne określenie jej koloru wg RAL, CMYK lub RGB – podobnie jak w przypadku innych naturalnych materiałów (drewna, piaskowca, klinkieru, dachówki itd.). Dlatego w celu określenia wyglądu powierzchni RHEINZINK-prePATINA na dachu czy elewacji w wizualizacjach przygotowaliśmy

Tekstury i modele BIM

W pozostałych sytuacjach, np. kiedy wykorzystanie tekstur jest niemożliwe lub utrudnione, prosimy kierować się kartami produktów dla poszczególnych powierzchni RHEINZINK.

Więcej

Jaką żywotność mają dachy, elewacje i rynny z tytan-cynku?

Współczesne badania symulujące proces starzenia się określają trwałość pokryć dachowych i okładzin elewacyjnych RHEINZINK na minimum 75 lat. Z drugiej strony często są spotykane budowle z cynku mające 130 lat, które nadal nie wymagają konserwacji. Aby uzyskać taki efekt, bezwzględnym warunkiem jest zaplanowanie konstrukcji dachu czy elewacji lub odwodnienia zgodnie z:

Jaka jest cena blachy tytan-cynk RHEINZINK?

Tak jak wiele innych metali cynk jest sprzedawany jako surowiec na Londyńskiej giełdzie metali (LME). Cena blachy tytan-cynk RHEINZINK jest zależna od kursów dnia oraz szereg innych czynników — w tym kursów walutowych. Klikając w link lub obrazek obok znajdziesz informacje o trendach cen na światowym rynku.

Aby oszacować wartość swojej inwestycji, a przede wszystkim wyeliminować ryzyka natury technicznej, zachęcamy do skorzystania z linków poniżej.

Czy tytan-cynk RHEINZINK poddaje się recyklingowi?

RHEINZINK jest materiałem naturalnym, który po fazie długiej eksploatacji, już jako złom, w 100% jest poddawany recyklingowi. Także podczas produkcji, ścinki blachy oraz złom produkcyjny cynku są zbierane i ponownie wykorzystywane bez ograniczeń

Proces ten jest monitorowany przez nasze zintegrowane systemy zarządzania jakością i środowiskiem zgodnie z normami DIN EN ISO 9001: 2015 i DIN EN ISO 14001.

Jaki jest procent odzysku cynku i jego jakość po przetworzeniu?

Ilość przetworzonego cynku wynosi obecnie i od kilku lat około 90%. Jednym z powodów tej sytuacji jest fakt, że metale z odzysku stanowią dziś nawet 55-60% wartości surowca i są szczególną okazją oraz powodem do zbierania złomu. 

Przetworzony po długim okresie eksploatacji tytan-cynk RHEINZINK ma w 100% tę samą jakość, jak materiał pierwotny, co zostało potwierdzone certyfikatem Cradle-to-Cradle. Analiza zamkniętego cyklu życia materiału (LCA - Life Cycle Analisys), która została wynaleziona i wdrożona wiele lat temu, sprawdza się także dziś, będąc podstawą naszych deklaracji srodowiskowych  EPD (Environment Product Declaration). 

WIĘCEJ

Na ile są szacowane obecnie zasoby do produkcji cynku?

Obecnie dostępne dane wskazują, iż zasoby do produkcji cynku wynoszą co najmniej najbliższe 700 lat. Te dane są szacowane niezależnie od ilości produkcji cynku ze złomu.

Gdzie jeszcze jest wykorzystywany cynk?

Cynk lub jego tlenek jest stosowany w wielu branżach: w farbach i produkcji bieli cynkowej, procesach cynkowania i zabezpieczania antykorozyjnego, w przemyśle kosmetycznym, zabawkach czy nawet w produkcji opon samochodowych.

Każdy człowiek codziennie konsumuje lub ma kontakt z cynkiem — od szamponu kąpiąc się rano pod prysznicem, po spożywane warzyw i owoców podczas posiłków. W medycynie zastosowanie cynku jest bardzo dobrze znane i szeroko stosowane w zasadzie od wieków — ma to swoje potwierdzenie w produkowanych lekach i dostępnych suplementach diety.

W jakich pokarmach występuje cynk?

Wiele produktów żywnościowych zawiera cynk, jako niezbędny do życia pierwiastek. Kilogram wołowiny zawiera 25 - 50 mg cynku, kilogram owsa 70-140 mg.  Człowiek potrzebuje spożywać średnio około 10 - 15 miligramów cynku dziennie, by podtrzymywać ważne dla organizmu funkcje, takich jak: produkcja enzymów, wzrostu, gojenia ran, itp., kobietom ciężarnym i karmiącym matkom zaleca się przyjmować do 25 mg cynku dziennie.

Czy cynk jest bezpieczny?

Cynk z powodu wagi wynoszącej ponad 5 gr/cm3 jest automatycznie przypisany do metali ciężkich. Jednak klasyfikacja wagowa nie jest automatycznie klasyfikacją substancji toksycznych. Jakiekolwiek obcowanie człowieka z cynkiem lub nawet przyjmowanie cynku w postaci żywności nie powoduje jego magazynowana w organizmie, jak w przypadku np. rtęci, ołowiu lub kadmu. Metabolizm ciała powoduje łatwe wydalanie każdej ilości cynku w sposób naturalny. Podstawowym problemem dla organizmu jest jednak niedobór cynku, wg zasady „nie ma życia bez cynku”.

Dlaczego RHEINZINK kładzie duży nacisk na zbieranie deszczówki?

Polska należy do krajów o małych zasobach wodnych. W krajach europejskich przeciętne zasoby wód powierzchniowych (odpływy) szacowane są na 4,6 dam3/rok na jednego mieszkańca. Jest to średnio prawie 3 razy więcej wody rocznie na każdego mieszkańca, niż w Polsce (1,6 dam3/rok). Systemy rynnowe RHEINZINK pozwala na odzysk ok 60% deszczówki, którą można z powodzeniem wykorzystać do podlewania ogrodu, spłukiwania toalet, a nawet prania. Dodatkowo woda, która miała kontakt z cynkiem, posiada pozytywny wpływ na proces wegetatywny roślin.

Więcej

Czym można czyścić blachę?

Aby pracować z RHEINZINK i osiągnąc zamierzony efekt przygotowaliśy dla Państwa zalecenia dotyczące obróbki, czyszczenia, transportu i magazynowania blachy cynkowo-tytanowej RHEINZINK. Bardziej szczegółowe informacje otrzymacie Państwo kontaktując się z Doradcą technicznym w Państwa regionie.

Gdzie mogę kupić RHEINZINK?

Tytan-cynk RHEINZINK jest dostępny we wszystkich dobrze zaopatrzonych specjalistycznych hurtowniach. Polecamy także kontakt z doswiadczonymi wykonawcami w Państwa okolicy, którzy chętnie przygotują ofertę wraz z materiałem.