Zabytki i renowacje z blachy cynkowej

Około roku 1200 naszej ery wytwarzano w Indiach metaliczny cynk. Proces ten został opisany jako produkcja nowego, cynko-podobnego metalu. Podgrzewano rudy cynku, stosując w tym celu węgiel drzewny, w zamkniętym naczyniu wytopowym. W procesie tym powstawała tak zwana para cynkowa, która była schładzana powietrzem z otoczenia w pojemniku kondensacyjnym ulokowanym poniżej.

Nie tylko ornamenty budynków

Dachy, elewacje i odwodnienia

Chociaż cynk został uznany za metal w Europie dopiero na początku XVII wieku, szybko znalazł zastosowanie w blacharskich pracach ornamentowych i w architekturze ogólnie.

Po tym, jak w roku 1805 opracowano procedurę walcowania płaskich blach cynkowych, można było ten materiał zastosować w budownictwie na szerszą skalę – na pokrycia dachowe, elewacje, rynny i obróbki blacharskie.

Poznaj historię cynku

Niezmienne walory naturalnej patyny

Od cynku do tytan-cynku

Blacha RHEINZINK to współczesna odmiana cynku, który wytapia się zgodnie z PN-EN 988. Elektrolitycznie rafinowany cynk o czystości 99.995% jest podstawą stopu, który zawiera niewielkie, lecz precyzyjnie określone ilości miedzi oraz tytanu jako dodatek do stopu.

Budynki zabytkowe z wykorzystaniem cynku można znaleźć na każdej starówce, a na przełomie XIX i XX wieku ten materiał był uważany za tradycyjny. Mijają lata i zmieniają się pokolenia właścicieli, a patynowana blacha cynkowa do dziś zdobi tysiące dachów zabytkowych w Polsce.

Zamów próbki

To, dlaczego pracuję z RHEINZINK, jest bardzo proste. To wyjątkowość tytan-cynku i jego naturalnych patyn, możliwość krycia dachu wszelkimi stylami: na rąbek, w łuskę, karo czy na listwę.  Do tego dochodzi plastyczność blachy przy wyoblaniu czy wykonywaniu wszelkich ozdóbek i detali na dachu, iglic, lukarn czy metaloplastyki.  

Zrównoważona inwestycja w piękno i trwałość

Ponadczasowa wartość cynku

Inwestycja w zabytki może dać największą stopę zwrotu dla właściciela nieruchomości. Jednak właśnie ten typ inwestycji wymaga odpowiedniego podejścia – w tym użycia materiałów, które będą stanowić wartość nie tylko na etapie wbudowania, ale także w całym cyklu życia budynku.

Cynk może poszczycić się ponad 200-letnią tradycją stosowania i jest najbardziej zrównoważonym metalem stosowanym w ochronie dachów i elewacji. Nie wymagając konserwacji przez cały okres użytkowania budynku, tytan-cynk ma najmniejszy ślad węglowy i wpływ na środowisko wśród metali stosowanych w budownictwie. 

Wyślij projekt do konsultacji

CYNK vs. TYTAN-CYNK - różnice

Wytrzymałość na rozciąganie
Cynk niestopowyTytan-cynk RHEINZINK
50 N160-190 N
Temperatura rekrystalizacji
Cynk niestopowyTytan-cynk RHEINZINK
80°C>300°C

Przekrój poprzeczny próbek po zagięciu o 180° bez przekładki, równolegle do kierunku walcowania. Cynk niestopowy (z lewej) łamie się, RHEINZINK (z prawej) nie wykazuje pęknięć.

Łatwe formowanie i proste lutowanie

Dzięki łatwemu zaginaniu, klepaniu lub głębokiemu tłoczeniu blachy RHEINZINK można wykonać wiele form i brył zabytkowych budynków. Połączenie tych czynności z lutowaniem miękkim daje dodatkowe możliwości przy wykonywaniu obróbek blacharskich lub wytwarzaniu ornamentów i zabytkowych zdobień.

Powstawanie patyny

Naturalny proces tworzenia się patyny jest wynikiem REAKCJI CHEMICZNEJ. Pod wpływem środowiska (tlenu) na powierzchni blachy tworzy się warstwa tlenku cynku, która pod wpływem opadów atmosferycznych (np. deszczu) zamienia się w wodorotlenek cynku, a następnie pod wpływem dwutlenku węgla (z powietrza) powstaje warstwa węglanu cynku - PATYNA.

Kropelkowe szare obszary, które stopniowo łączą się w jednolitą naturalną warstwę ochronną, tworzą stabilną i nierozpuszczalną w wodzie niebieskoszarą patynę. Daje to materiałowi długoletnią ochronę przed warunkami atmosferycznymi oraz odpowiada za odcień powierzchni blachy. 

Zamów bezpłatne próbki

Samoregenerowanie się patyny

Naturalne powstawanie patyny i jej harmonijne szare zabarwienie powoduje to, że zadrapania są prawie niewidoczne już po mniej więcej trzech miesiącach.

Zdolność do samoregeneracji dotyczy powierzchni RHEINZINK-CLASSIC walzblank oraz RHEINZIN-prePATINA blaugrau i RHEINZINK-prePATINA schiefergrau, które dzięki unikatowemu procesowi patynowania, już od początku wyróżniają się szlachetnym wyglądem równomiernie wytworzonej grafitowej lub szaro-niebieskiej patyny cynkowej.

Zamów bezpłatne próbki

Zalecenia konstrukcyjne

Zalecenia konstrukcyjne w kontekście zmian są kluczowe z kilku powodów:

Ochrona autentyczności budynku

Dachy są istotnym elementem architektury, często definiującym charakter i styl budynku. W przypadku obiektów zabytkowych ich forma, materiały oraz detale są częścią historycznego dziedzictwa. Stosowanie odpowiednich konstrukcyjnych zaleceń pozwala zachować oryginalny wygląd dachu, co jest istotne dla ochrony autentyczności i wartości historycznej budowli.

Trwałość i ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Dachy zabytków często są narażone na długotrwałe działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy wiatr. Dobrze zaplanowana i wykonana konstrukcja zapewnia odpowiednią ochronę przed przeciekami, zniszczeniem materiałów i innymi uszkodzeniami, co przedłuża żywotność budynku.

Zachowanie oryginalnych materiałów

W wielu przypadkach konstrukcje dachowe zabytków wykonane są z materiałów historycznych, takich jak dachówka ceramiczna, blacha cynkowa czy gonty drewniane. Zalecenia konstrukcyjne uwzględniają  odpowiednie techniki naprawy lub wymiany tych materiałów, aby zachować ich oryginalny charakter, a także spełniać wymogi ochrony zabytków.

Bezpieczeństwo budynku

Budynki zabytkowe mogą mieć unikalne konstrukcje dachowe, które z biegiem czasu uległy osłabieniu. Prawidłowe zalecenia konstrukcyjne pomagają w ocenie stanu technicznego dachów i wzmocnieniu lub adaptacji konstrukcji w taki sposób, aby zapewnić stabilność, bezpieczeństwo i zgodność z nowoczesnymi normami budowlanymi, przy jednoczesnym zachowaniu historycznej integralności.

Więcej

Zespoły pałacowe. Zamki i muzea

Przemysł i fortyfikacje

Przykłady rewitalizacji

Wsparcie RHEINZINK. Od koncepcji po realizacje

W RHEINZINK wiemy, jak ważna jest koordynacja projektu i dobór właściwych rozwiązań. Dlatego nasz serwis dla Architektów obejmuje nie tylko dostęp do detali CAD, ale również do bibliotek BIM wraz z teksturami powierzchni.

Dla Wykonawców oferujemy pomoc na budowie wraz z bogatą ofertą szkoleń i serwisu.

Skontaktuj się z nami