Dom unoszący się w powietrzu
Szklany klejnot w północnej Kalifornii
Nad strumieniem przechodzącym w wodospad w lasach Północnej Kalifornii unosi się trzypiętrowa stalowa konstrukcja, ozdobiona szkłem i tytan-cynkiem. Zaprojektowany przez Fougeron Architecture dom, znany jako “Suspension House”, wydaje się przeciwstawiać nie tylko grawitacji, ale i czasowi. W wyniku tej nietuzinkowej renowacji zmodernizowano i rozbudowano istniejącą nieruchomość, starannie ulepszając jej konstrukcję oraz harmonijnie integrując ją ze zrewitalizowaną przy okazji zielenią.
Przemyślana konstrukcja
Szkło i trwała patyna
Mocno zakotwiczona zgodnie z zasadami fizyki i przepisami budowlanymi konstrukcja budynku sprawia wrażenie lekkości oraz jest podtrzymywania przez pochyły teren jedynie na krawędziach niższych pięter. Przeszklony budynek został pokryty blachą RHEINZINK-prePATINA wykorzystując jej unikalne właściwości — samonaprawianie się patynowanej powierzchni, bezobsługowość, niepalność oraz odporność na korozję — co czyni ją przemyślanym wyborem także dla przyszłych pokoleń.
Dom zintegrowany z naturą
Połączenie z niezwykłym krajobrazem
Poprzedni właściciel zbudował go w 1968 roku i pierwotnie “Suspension House” był dwupiętrowym budynkiem o konstrukcji drewnianej z małymi oknami opartymi na drewnianych i betonowych filarach. Przepisy budowlane wymagały zachowania co najmniej 50% istniejącej konstrukcji budynku, a odnowiony dom mógł być tylko o 50% większy od oryginału.
Stalowa rama nie tylko umożliwiła zakotwiczenie domu na skalistych zboczach, ale też pozwoliła na usunięcie belek nośnych nad strumieniem. „Budowa takiego domu na nowo nie jest już dozwolona w Kalifornii, ale zgodnie ze ścisłymi wytycznymi, przeprojektowaliśmy istniejącą konstrukcję, zmieniając relacje między domem, wodą i ziemią” - powiedziała Anne Fougeron, architekt. Kierownik projektu Todd Aranaz dodaje: „Klienci mieszkają w wieżowcu w mieście. Szukali miejsca, w którym mogliby uciec od hałasu i zgiełku miasta i ponownie połączyć się z naturą. W 2015 roku odkryli miejsce oddalone o około godzinę jazdy samochodem na północ od miasta, które miało służyć za ich drugi dom, miejsce na weekendy i dłuższe pobyty.”
Oczekiwaniem inwestorów po przebudowie był tani w utrzymaniu i trwały dom. Z tego powodu m. in. wybrano cynk. Todd Aranaz z Fougeron Architecture wyjaśnia: „Biorąc pod uwagę niezwykłe właściwości, trwałość i wyrazisty charakter cynku, nie mogliśmy sobie wyobrazić innego materiału do tego projektu. Nie mieliśmy wątpliwości, że jest to właściwy wybór, gdyż powierzchnia RHEINZINK nadaje budynkowi nowoczesną reinterpretację i naturalną solidność, harmonijnie wtapiając się w wiejskie otoczenie”.
Cynk był jednym z niewielu materiałów, za pomocą których można trójwymiarowo otoczyć całą konstrukcję – elewację, dach, a nawet podbitkę. Niezależnie od tego, czy patrzy się z góry, z dołu czy z boku, jest to ten sam zdumiewający materiał. W zależności od pory roku i poziomu narażenia na wilgoć lub światło słoneczne panele cynkowe wyglądają inaczej od strony zachodniej w porównaniu do strony południowej. Wiedzieliśmy, że naturalny proces patynowania powierzchni tytan-cynku wpływa na wygląd budynku i zmienia go teraz, za 10 dni, po roku lub po 50 latach” - opisuje Todd Aranaz.
Trwałe i samowystarczalne rozwiązania
Przemyślane dach i elewacja
Biorąc pod uwagę ryzyko pożarów, a także gęsto zalesioną posesję, architekci zasugerowali inwestorom ognioodporne materiały i systemy budowlane. Konstrukcję stalową wypełniono szkłem oraz panelami z tytan-cynku. Panele te uzupełniają przeszkloną powierzchnię elewacji, a każdy z nich był produkowany indywidualnie z wysokim stopniem precyzji. Dach także wymagał przemyślanego opracowania detali, ponieważ, zgodnie z lokalnymi przepisami, dom można przebudowywać tylko raz na sto lat.
“Suspension House” został zaprojektowany i zbudowany tak, aby być samowystarczalnym w przypadku przerwy w dłuższej dostawie prądu. Delikatnie nachylony dach z tytan-cynku jest wykonany w systemie rąbka stojącego i ma panele fotowoltaiczne PV. Budynek posiada również własną studnię i rozbudowany system filtracji zebranej z powierzchni dachu wody.
Precyzja dzięki technologii
Przemyslane projektowanie
Nowo dodane trzecie piętro mieści sypialnie. Obrócono go o 90 stopni, co dało lepszy widok na wodospad i okolicę. Środkowe piętro obejmuje łatwo dostępną przestrzeń dzienną, a na dolnym piętrze zaprojektowano dwa tarasy. Wnętrze domu ma również prywatny gabinet, który w razie potrzeby można zamienić na pokój gościnny.
Zrównoważone projektowanie
Samowystarczalne rozwiązania
Właściciele jeszcze na etapie koncepcji przebudowy zadbali o włączenie w proces sąsiadów, którzy pomogli w przywróceniu pierwotnego krajobrazu. Wtopiona w niego bryła budynku broni się przed niepożądanym nagrzewaniem się, a okna zwykle pozostają odkryte, aby cieszyć się widokiem i szumem wody.
Panele dachowe i magazyny energii zostały dobrane w celu optymalnego gromadzenia energii słonecznej oraz jej wykorzystania przez energooszczędne urządzenia i oświetlenie LED. Dwa duże akumulatory o dużej pojemności przechowują energię i są w stanie całkowicie zabezpieczyć dom energią elektryczną. Do codziennego użytku system zasilania słonecznego może także ładować samochody elektryczne inwestorów.
Uznanie społeczności
Klient określił architektkę Anne Fougeron mianem „geniusza stojącego za moim domem” i „najlepszej architektki na świecie”.
Projekt zyskał uznanie nie tylko ze strony klientów i sąsiadów, ale także zyskał uznanie w świecie projektowania i budownictwa. Został on zaprezentowany w różnych specjalistycznych magazynach i otrzymał nagrody, takie jak Budynek Roku 2022 od ArchDaily, Najlepszy Projekt Architektoniczny 2022 od Archello oraz srebrną nagrodę w kategorii Architektura/Renowacja w konkursie International Design Awards 2022.
“Suspension House” znalazł się także na pierwszym miejscu wśród 10 najlepszych projektów domów roku 2022 magazynu Wallpaper, jako rzadki przykład architektury z mocnym wyrazem i doskonałą integracją lokalizacji, koncepcji i wiedzy specjalistycznej.
Rozwiązania i systemy
Dach na rąbek
Znany w literaturze przedmiotu od roku 1899 sprawdza się znakomicie przy dachach nachylonych od 5°. System umożliwia indywidualne dopasowanie do projektu zarówno współczesnego, jak i zabytkowego. Sprawdzone elementy składowe systemu można łatwo dostosować do różnych kształtów budynków.
Zalety systemu
- Pewne i szczelne pokrycie dachowe już od nachylenia ≥ 5°
- Standardowe długości pasów blachy do 10 m (opcja do 16 m)
- Sprawdzony system na powierzchniach wypukłych, wklęsłych i stożkowatych
- Szeroka gama obróbek blacharskich, mocowań i akcesoriów
- Kompletny system rynnowy z tego samego trwałego materiału
Elewacja z paneli
Charakterystyczną cechą systemu paneli RHEINZINK SF25 jest ich wyraźny podział linii w pionie. W projekcie można stosować różny rytm panela oraz różną szerokość fugi. Dodatkowo ten rodzaj panela umożliwia poziomy lub ukośny kierunek montażu.
Zalety systemu
- Nowoczesny system z pionowym podziałem
- Zmienna szerokość fugi 0 - 30 mm
- Długości paneli do 4000 mm
- Możliwość wykonania łuków
- Szybkie i proste łączenie na "pióro-wpust"
Metryka projektu
Architekt:
Fougeron Architecture; San Francisco
Wykonawca:
Young & Burton, Inc.; San Ramon, California
Concord Sheet Metal; Pittsburg; California
Zdjęcia:
Joe Fletcher Photography
Dane techniczne:
Elewacja:
RHEINZINK-prePATINA blaugrau w systemie paneli SF, 149 m²
Dach:
RHEINZINK-prePATINA blaugrau w technice podwójnego rąbka stojącego, 237 m²