Pomysły na podnieśienie wartości inwestycji
Architektoniczna transformacja z RHEINZINK
Matthias Zühlke, partner zarządzający w MAAS & PARTNER Architekten, przebudował i odnowił dom swoich dziadków w pobliżu jeziora Aa w Münster. Ta nieruchomość łączy w sobie zarówno czystą architekturę ze zrównoważonymi technologiami jak i osobiste wspomnienia z zawodowym doświadczeniem. Dla architekta była to cenna okazja, aby lepiej zrozumieć proces inwestycyjny z perspektywy klienta. „Było dla mnie dużym wyzwaniem pracować z już istniejącym budynkiem. To oznaczało, że często nie wiedziałem, co mnie czeka dalej i jaki pomysł będzie optymalny” - powiedział.
Inwestycja w modernizację energetyczną
Dom jednorodzinny, zaprojektowany i zbudowany przez jego dziadka w 1962 roku, był w dobrym stanie i miał przemyślane wnętrza, dlatego Matthias Zühlke postanowił zachować formę i powierzchnię istniejącego budynku.
Przebudowa obejmowała modernizację energetyczną, która polegała między innymi na wymianie starego dachu na nowy, na którym zastosowano rozwiązania RHEINZINK — w tym blachę tytan-cynk RHEINZINK-GRANUM basalte w systemie rąbka stojącego.
Nowy dach został zintegrowany z systemem fotowoltaicznym o mocy 7,5 kWp, który w połączeniu z magazynem energii o pojemności 9,6 kWh zapewnił sprawne zasilanie energetyczne domu.
Fotowoltaika wizualnie zintegrowana z dachem
W momencie planowania dachu nie było systemu, w którym rozwiązania solarne byłyby estetycznie zintegrowane i działałyby prawidłowo z dachówkami. Chciałem użyć tylko dwa lub trzy materiały, które byłyby widoczne z zewnątrz. Tak więc szybko stało się jasne, że musiałby to być RHEINZINK, którego naturalna powierzchnia pasuje do istniejącej cegły klinkierowej i ciemnego drewna"
- powiedział arch. Mathias Zühlke, bedący także inwestorem.
Według Mathiasa:
Panele słoneczne są również ciemne i w przyszłości można je łatwo wymienić na nowe, gdyby wymagana była większa wydajność. Bezramowe moduły szklane RHEINZINK-PV można optymalnie przymocować do dachu za pomocą specjalnie opracowanych zacisków do rąbków. Wszystkie te aspekty przemawiały za systemowym rozwiązaniem od RHEINZINK”.
Zrównoważony rozwój i samowystarczalność
Zrównoważone projektowanie budynku było dla rodziny inwestorów kwestią szczególnej wagi. Zastosowanie pompy ciepła wykorzystującej energię geotermalną blisko powierzchni i ogrzewania podłogowego znacznie zwiększyło efektywność energetyczną budynku, a dodatkowe ciepło i przytulność w domu zapewnił piec opalany drewnem.
W ziemi umieszczono również zbiornik na deszczówkę, która może być następnie wykorzystana jako woda użytkowa w domu. Dążymy do wysokiego stopnia samowystarczalności i powiedziałbym, że możemy być samowystarczalni od maja do września. Zimą oczywiście możemy wykorzystać nieco więcej prądu”
- powiedział Mathias Zühlke.
Spójność architektoniczna
Stare i nowe w harmonii
Ważnym elementem projektu była wyraźna rozpoznawalność starych i nowych elementów. Podczas rozbiórki domu do stanu surowego usunięto niektóre ściany i wstawiono stalową belkę, co pozwoliło na dostosowanie pomieszczeń do nowych wymagań użytkowych.
Wewnątrz domu zachowano wiele oryginalnych materiałów, takich jak stara cegła klinkierowa czy betonowy sufit. Nowa, skierowana na południe szklana fasada rozszerza przestrzeń życiową i jednocześnie zapewnia naturalne ogrzewanie w chłodniejsze dni.
Dla mnie ważne było połączenie starego z nowym. Stare elementy pojawiają się raz po raz. Na przykład nowe schody z litego jesionu zostały przebudowane dokładnie według starych wymiarów, a poręcz na schodach jest oryginalna z lat 60. Jednocześnie ciemny cynk i cegła klinkierowa nawiązują do starych oraz nowych części budynku”.
DLACZEGO GRANUM?
Ciekawe kontrasty, proste linie, elegancki matowy wygląd RHEINZINK-GRANUM otwierają nowe możliwości dla designu i współczesnej architektury.
Wyzwanie dla profesjonalisty
Remont domu dziadków był dla Matthiasa Zühlke czymś więcej niż tylko profesjonalnym projektem. To była podróż w przeszłość, a jednocześnie krok w kierunku zrównoważonej przyszłości. Architekt zwraca uwagę, jak trudno było wyobrazić sobie na nowo dom, który znał całe życie.
Właściwie trudno jest myśleć o domu w nowy sposób, gdy zna się go całe życie. W przypadku takiego projektu nie ma się czystej karty. Oczywiście, to cię ogranicza i utrudnia swobodne myślenie. Jednocześnie dobrze, że tak jest, bo to ci rzuca wyzwanie.
Ważną rzeczą, która odegrała rolę w planowaniu, było to, że chciałem uporządkować w tym domu funkcję. Chciałem też, aby nowa forma budynku była czystsza i to się udało".
— mówi.
Projekt dał mi cenne spostrzeżenia, a decyzja o zastosowaniu systemów RHEINZINK jest przemyślana i uzasadniona, gdyz szukałem trwałego materiału, który mógłby zostać użyty na dach, elewację i odwodnienie dachu. Optycznie zintegrowane z dachem bezramowe moduły szklane RHEINZINK-PV dodatkowo podnoszą wartość inwestycji i jako architekt nie potrafię sobie przypomnieć żadnego innego systemu, który spełniałby wszystkie te wymagania”
- powiedzial Matthias Zühlke.
O architekcie
Matthias Zühlke studiował architekturę w MSA | Münster School of Architecture i pracował jako asystent badawczy na wydziale projektowania konstrukcji od 2005 do 2008 roku. Po ukończeniu studiów założył biuro PlanerBund i pracował nad projektami licencyjnymi DGNB w celu promowania zrównoważonego rozwoju w architekturze. W 2009 roku dołączył do MAAS & PARTNER Architekten jako freelancer. W 2018 roku został partnerem i przejął odpowiedzialność za koncepcję i rozwój konkursów, a także projektów w sektorach mieszkaniowym, handlowym, detalicznym i eventowym. Zajmuje się również planowaniem urbanistycznym i wdrażaniem nowych technologii w biurze. W 2021 roku był współzałożycielem start-upu „SYTE”, który obecnie jest liderem rynku w dziedzinie wyceny nieruchomości. Start-up oblicza potencjał rozwoju nieruchomości w czasie rzeczywistym.