Historyczny klejnot Łotwy

Znany pod nazwą „Pawilon Cesarza” projekt znajduje się w parku Jurmala, zlokalizowanego w porcie morskim Liepãja (Łotwa). Pawilon był odbudowywany przez dwa lata — z wielką dbałością o szczegóły i sztukę rzemiosła. Obecnie budynek jest otwarty dla zwiedzających i można go podziwiać w odnowionej formie.

Historia

Trzy życia „Pawilonu Cesarskiego”

Historia budynku sięga początków XX wieku, kiedy ten pawilon został zbudowany z pieniędzy lokalnych elit według projektu architekta Paula Demme (1857-1919), aby powitać cara Rosji Mikołaja II podczas jego wizyty w Liepãja. 

Gdy pawilon w Parku Jurmala spełnił swoje pierwotne przeznaczenie, została w nim otwarta kawiarnia dla wszystkich mieszkańców i gości  miasta. W sezonie letnim stała się ona ulubionym miejscem turystów i mieszkańców Liepãji. Jednak w 1906 roku, trzy lata po wzniesieniu drewnianego budynku, pawilon spłonął.

Dwa lata później dano mu drugie życie. Pawilon Cesarski udało się całkowicie zrekonstruować, wprowadzając jedynie niewielkie zmiany. W latach 1950-tych w budynku mieściła się kawiarnia „Dzintars”, a od 1960 r. restauracja „Banga”. Niestety w 1977 roku budynek zapalił się ponownie i spłonął. Pod koniec tej dekady w ramach konkursu ogłoszono przetarg na projekt przebudowy pawilonu, który jednak nigdy nie został zrealizowany.

Budynek został pozostawiony swojemu losowi, dopóki rodzina Kirhners nie dała mu trzeciej szansy: w 2020 roku Zigurds Kirhners przejął umowę najmu i wykupił projekt budowlany. Niedługo później rozpoczęto odbudowę Pawilonu Cesarskiego we współpracy z SIA „UPTK”, firmą budowlaną należącą także do rodziny Kirhners.

Pawilon ostatecznie ukończono dwa lata później, w sierpniu 2022 r., tym samym oddając obiekt do użytku. Dziś pawilon zachwyca swoją odtworzona formą i jest popularnym miejscem spotkań oraz doświadczeń kulinarnych. Jest także historycznym arcydziełem, które zachowano dla przyszłych pokoleń, mimo przeciwności losu. 

Wirtualna wycieczka

Zobacz Pawilon z lotu ptaka lub odkryj go z bliska

Kluczowe dane

Dane techniczne

Podczas renowacji pawilonu dach odegrał szczególną rolę, ponieważ należało na nim zachować charakterystyczne elementy i odtworzyć historyczne detale. Dach centralny i jego części łukowe wykonano w technologii podwójnego rąbka stojącego z patynowanej blachy RHEINZINK-prePATINA schiefergrau. Kształt kopuły wymagał niestandardowego rozwiązania i fachowego wykonania, z którym świetnie sobie poradzili cieśle i blacharze z firmy „SK Lauktehnika SIA” z miejscowości Grobiņa na Łotwie. 

Do odwodnienia dachu wykorzystano półokrągłą rynnę RHEINZINK. Szeroka gama produktów pozwoliła na dobór odwodnienia w tym samym materiale co dach pawilonu. Przyczyniło się to do uzyskania harmonijnego wyglądu, który pozwolił podkreślić inne ciekawe detale architektoniczne.

DLACZEGO prePATINA ECO ZINC?

Niewielki ślad węglowy, w 100% nadająca się do recyklingu, niezwykle trwała i praktycznie bezobsługowa – patynowana blacha RHEINZINK jest idealnym materiałem dla zrównoważonego budownictwa przyszłości.